SoCal Cross #11, Turkey Trot
Mark Campaigne


Mark Campaigne Wins in Glendale!


 

Upcoming Events
Jan 5 Group Ride - Leave 8:30 from Grand Deli - route: Northbound Coastal route
Jan 12 Group Ride - Leave 8:30 from Grand Deli - route: Inland Circle R route
Jan 19 Group Ride - Leave 8:30 from Grand Deli - route: Northbound Coastal route
Jan 26 Group Ride - Leave 8:30 from Grand Deli - route: Inland Elfin Forest route
   

2012 News & Results
updated: 01/04/2013

12/30  - SoCal Cross #17, Cross into 2013, Irvine - Brent Prenzlow 1st, Jeff Sanford 2nd (Men 45+ A), Brent Prenzlow 9th (Men A), Kylyn McDonald 3rd (Junior Women 10-14); Drew Campaigne 3rd, Brody McDonald 4th, (Junior Men 10-14); Miguel Sutter 5th, Matt McDonald 14th (Men 35+ B); Scott Reeves 9th (Men 45+ B); David Van Waldick 11th (55+).

12/16  - SoCal Cross #16, Santa Cross Day 2, LA - Kylyn McDonald 2nd (Junior Women 10-14); Drew Campaigne 2nd, Brody McDonald 3rd, Jameson Campaigne 8th (Junior Men 10-14); Miguel Sutter 3rd, Phillip Gray 5th, Mark Campaigne 7th, Matt McDonald 8th, Jesus Ortega 16th (Men 35+ B); Miguel Sutter 3rd, Mark Campaigne 5th (Single Speed B); Scott Reeves 7th (Men 45+ B); Jacob Tung 11th (Men C).

12/15  - SoCal Cross #16, Santa Cross Day 1, LA - Phillip Gray 1st, Mark Campaigne 4th, Miguel Sutter 6th (Single Speed B); Liam Gray 2nd (Youth 6-9);
Phillip Gray 3rd, Mark Campaigne 4th, Miguel Sutter 10th (Men 35+ B); Jeff Sanford 3rd (Men 45+ A); Kylyn McDonald 3rd (Junior Women 10-14); Drew Campaigne 4th, Brody McDonald 5th, Jameson Campaigne 12th (Junior Men 10-14).

12/9  - SoCal Cross #15, San Luis Obispo - Liam Gray 1st (Youth 6-9); Drew Campaigne 2nd, Brody McDonald 3rd (Junior Men 10-14); Brent Prenzlow 2nd (Elite Men); Kylyn McDonald 3rd (Junior Women 10-14); Matt McDonald 4th, Drew Campaigne 15th, Brody McDonald 20th (Men C); Phillip Gray 7th (Men 35+ B).

12/8  - SoCal Cross #14, Dirt Club Cross, Los Olivos - Phillip Gray 2nd, Matt McDonald 8th (Men 35+ B); Kylyn McDonald 2nd (Junior Women 10-14); Drew Campaigne 2nd, Brody McDonald 3rd (Junior Men 10-14); Liam Gray 3rd (Youth 6-9); Brent Prenzlow 3rd (Elite Men); Phillip Gray 5th (Single Speed B); Matt McDonald 12th (Men C).

12/1  - SoCal Cross #12, CX LA - Liam Gray 4th (Youth 6-9); Drew Campaigne 4th, Brody McDonald 7th, Jameson Campaigne 16th (Junior Men 10-14); Jeff Sanford 4th (Men 45+ A); David Lawson 4th, Scott Reeves 10th, David Williams 20th (Men 45+ B); Mark Campaigne 5th, Phillip Gray 7th, Miguel Sutter 10th, Matt McDonald 16th, Jesus Ortega 17th (Men 35+ B); Mark Campaigne 6th, Miguel Sutter 8th, Matt McDonald 15th, Phillip Gray 18th, Drew Campaigne 34th, Brody McDonald 35th (Single Speed B);
David Van Waldick 9th (Men 55+); Carolyn Reeves 9th (Women 35+);
Phillip Gray 14th (Men 35+ A); David Van Waldick 21st, Jacob Tung 23rd (Men C).

11/25  - SoCal Cross #11, Turkey Trot, Glendale - Mark Campaigne 1st, Miguel Sutter 3rd, Phillip Gray 7th, Matt McDonald 17th, Jesus Ortega 20th (Men 35+ B); Jeff Sanford 1st, Brent Prenzlow 2nd (Men 45+ A); Kylyn McDonald 2nd (Junior Women 10-14); Brent Prenzlow 2nd (Elite Men); Drew Campaigne 3rd, Brody McDonald 6th, Jameson Campaigne 17th (Junior Men 10-14); Mark Campaigne 3rd, Miguel Sutter 5th, Matt McDonald 11th, Drew Campaigne 25th, Brody McDonald 31st (Single Speed B); Liam Gray 6th, Olivia Lawson 15th, Sofia Lawson 17th (Youth 6-9); Scott Reeves 6th, David Lawson 13th (Men 45+ B); Kylyn McDonald 9th (Single Speed Women); Dinorah Lawson 9th, Pamela Gray 11th (Women 35+).  Race report here.

11/23  - Fiesta Island Time Trial - Brody McDonald 1st (12:31), Annette Padilla 4th (women 40+, 35:19), Juan Araya 2nd (Men 19+, 28:40), Ben Littler 3rd (Merckx, 29:36). Full results here.

11/18  - SCNCA District Cyclocross Championships, Bakersfield - 1st/Gold Medal - Brody McDonald (Junior 10-12), 2nd/Silver Medal - Pam Gray (Masters 40-44), 3rd/Bronze Medal - Drew Campaigne (Junior 13-14), Brent Prenzlow (Elite Men) & Carolyn Reeves (Masters 45-49). 4th, Phillip Gray (Masters 40-44), 8th, Matt McDonald (Master 35-39), 8th, Scott Reeves (Masters 45-49), 13th, Jacob Tung (Men 4). Full results here.

11/17  - Bakersfield 'Cross (District warm-up race) - Phillip Gray 4th (Single Speed), Brody McDonald 1st (Junior 10-12), Drew Campaigne 1st (Junior 13-14), Matt McDonald 4th (Masters 35-39), Phillip Gray 3rd (Masters 40-44), Carolyn Reeves 1st, Pam Gray 2nd (Women 45-49), Scott Reeves 5th (Masters 45-49). Full results here.

11/13 - Storm the Beach 'cross was held under tough windy conditions last Saturday. A huge thanks to all the Celo volunteers who came out to make the race happen! Results are now posted here.

Photos by Richard Murphy are posted here.

11/11  - SoCal Cross #10, Spyclocross at Lake Hodges, Escondido - Drew Campaigne 1st, Brody McDonald 3rd, Jameson Campaigne 10th (Junior Men 10-14); Kylyn McDonald 2nd (Junior Women 10-14); Kylyn McDonald 3rd (Single Speed Women); Jeff Sanford 3rd (Men 45+ A); Mark Campaigne 3rd, Matt McDonald 7th (Single Speed B); Brent Prenzlow 4th (Elite Men); Carolyn Reeves 5th, Annette Padilla 7th (Women 35+); Mark Campaigne 6th, Juan Alvergue 12th, Matt McDonald 15th (Men 35+ B); Scott Reeves 6th, David Lawson 10th (Men 45+ B); Olivia Lawson 8th (Youth 6-9); Jack Guenther 12th (Men 55+).

11/10  - SoCal Cross #9, Storm the Beach, Oceanside - Brent Prenzlow 1st (Elite Men); Phillip Gray 2nd, Mark Campaigne 3rd, Miguel Sutter 10th, Juan Alvergue 11th, Matt McDonald 14th (Men 35+ B); Kylyn McDonald 2nd (Junior Women 10-14); Drew Campaigne 2nd, Brody McDonald 4th, Jameson Campaigne 10th (Junior Men 10-14); Mark Campaigne 2nd, Phillip Gray 4th, Juan Araya 6th (Single Speed B); Liam Gray 4th (Youth 6-9); David Van Waldick 7th, Jack Guenther 10th (Men 55+); Annette Padilla 7th (Women 35+); David Lawson 7th, Scott Reeves 9th, Geoff Albert 17th (Men 45+ B); Tony Kowalczyk 14th, Richard Murphy 20th (Men C).

11/3  - SoCal Cross #8, Velocity Cross, Chino - Jeff Sanford 1st (Men 45+ A);Brent Prenzlow 2nd (Elite Men);Kylyn McDonald 3rd (Junior Women 10-14);Mark Campaigne 3rd, Phillip Gray 4th, Miguel Sutter 5th, Matt McDonald 15th, Drew Campaigne 19th, Brody McDonald 20th, Liam Gray 22nd, Jameson Campaigne 23rd (Single Speed B);Kylyn McDonald 4th (Single Speed Women);Phillip Gray 5th, Mark Campaigne 6th, Miguel Sutter 7th, Matt McDonald 26th (Men 35+ B);Drew Campaigne 5th, Brody McDonald 7th, Jameson Campaigne 17th (Junior Men 10-14);Jameson Campaigne 5th, Liam Gray 6th (Youth 6-9);Carolyn Reeves 8th, Pamela Gray 12th (Women 35+);Scott Reeves 8th (Men 45+ B);David Van Waldick 16th (Men 55+);David Van Waldick 35th (Men C). Race report here

10/28  - SoCal Cross #7, Balboa Park, San Diego - Phillip Gray 1st, Mark Campaigne 3rd, Matt McDonald 8th, Scott Reeves 9th, David Lawson 10th, Drew Campaigne 12th, Brody McDonald 13th (Single Speed B); Annette Padilla 2nd (Single Speed Women); Kylyn McDonald 2nd (Junior Women 10-14); Drew Campaigne 2nd, Brody McDonald 5th, Jameson Campaigne 10th (Junior Men 10-14); Brent Prenzlow 2nd (Elite Men); Liam Gray 4th, Olivia Lawson 6th, Sofia Lawson 7th (Youth 6-9); Phillip Gray 5th, Miguel Sutter 9th, Mark Campaigne 10th, Matt McDonald 15th, Kermit McGovern 16th (Men 35+ B); Pamela Gray 5th, Dinorah Lawson 6th, Annette Padilla 8th (Women 35+); Scott Reeves 6th, David Lawson 11th (Men 45+ B); Jacob Tung 11th (Men C); Miguel Sutter 26th (Men B). Race report here -> http://socalcross.org/2012/10/31/round-6-7-race-report/

10/27  - SoCal Cross #6, Balboa Park, San Diego - Jeff Sanford 1st (Men 45+ A); Kylyn McDonald 2nd (Junior Women 10-14); Mark Campaigne 2nd, Miguel Sutter 4th, David Lawson 5th (Single Speed B); Drew Campaigne 3rd, Brody McDonald 5th, Jameson Campaigne 10th (Junior Men 10-14); Brent Prenzlow 3rd (Elite Men); Annette Padilla 4th (Single Speed Women); Phillip Gray 5th, Mark Campaigne 6th, Miguel Sutter 7th, Matt McDonald 12th (Men 35+ B); Liam Gray 6th (Youth 6-9); Pamela Gray 6th (Women 35+); Annette Padilla 6th (Elite Women); David Van Waldick 9th (Men 55+); David Lawson 9th (Men 45+ B); Jesus Ortega 26th, Geoff Albert 35th, David Williams 37th (Men B).

10/21  - SoCal Cross #5, Krosstoberfest, Pomona - Mark Campaigne 3rd, Miguel Sutter 14th (Men 35+ B); Kylyn McDonald 3rd (Junior Women 10-14); Liam Gray 5th (Youth 6-9); Pamela Gray 8th (Women 35+); Drew Campaigne 8th, Brody McDonald 9th, Jameson Campaigne 19th (Junior Men 10-14); Miguel Sutter 8th, Mark Campaigne 10th, Phillip Gray 11th (Single Speed B); David Van Waldick 9th (Men 55+); Phillip Gray 10th (Men 35+ A).

10/20  - SoCal Cross #4, Spooky Cross, Pomona - Jeff Sanford 2nd (Men 45+ A); Kylyn McDonald 3rd (Junior Women 10-14); Phillip Gray 3rd, Mark Campaigne 6th, David Lawson 15th (Single Speed B); Liam Gray 5th, Olivia Lawson 9th, Sofia Lawson 12th (Youth 6-9); Drew Campaigne 7th, Brody McDonald 8th, Jameson Campaigne 15th (Junior Men 10-14); Miguel Sutter 8th, Jesus Ortega 23rd (Men 35+ B);
Phillip Gray 12th, Mark Campaigne 17th (Men 35+ A); Pamela Gray 12th, Dinorah Lawson 13th (Women 35+); David Lawson 14th, David Williams 21st (Men 45+ B); Jacob Tung 20th (Men C); Miguel Sutter 23rd, David Williams 43rd, Jesus Ortega 48th (Men B)

10/14  - Fiesta Island Time Trial - Annette Padilla 4th (women 40+, 34:46), Juan Araya 2nd (Men 19+, 28:35), Paul Miller 2nd (Masters 60+, 29:19), Thomas Ryan 1st (Men Cat 3, 28:25), Ben Littler 2nd (Merckx, 29:05). Full results here.

10/13  - SoCal Cross #3, Pacifica Cross, Camarillo - Brent Prenzlow 1st (Elite Men), David Williams 26th (Men B), Jeff Sanford 1st (45+ A), Jesus Ortega 17th (35+ B), David Lawson 6th, David Williams 9th (45+ B), Dinorah Lawson 8th (Women 35+), David Lawson 3rd, Miguel Sutter 9th, Brody McDonald 19th (SS B), Brody McDonald 6th (Boys 10-14), Kylyn McDonald 3rd (Girls 10-14), Olivia Lawson 8th, Sofia Lawson 9th (Youth 6-9). Full results here.

10/12  - Club Meeting at 11:30 on Sunday 14 October at the Grand Deli. The new 2013 kits should be available to hand out at that time. There may be a northbound 8:30 ride and meal will be provided for current members.

10/7  - SoCal Cross #2, DTLA - Phillip Gray 9th (Men 35+ A); Jeff Sanford 3rd (Men 45+ A); Mark Campaigne 2nd, Miguel Sutter 14th (Men 35+ B); David Lawson 11th (Men 45+ B); Dinorah Lawson 13th, Pam Gray 16th (Women 35+); Thad Sparrow 13th (Singlespeed A); Drew Campaigne 23rd (Singlespeed B); Drew Campaigne 6th, Brody McDonald 7th, Jamison Campaigne 21st (Jr Men 10-14); Kylyn McDonald 2nd (Jr Women 10-14); Liam Gray 7th, Olivia Lawson 12th, Sofia Lawson 13th (Youth 6-9).

10/5  - Celo supporting member John Culligan will embark this weekend on the Furnace Creek 508: 48 hours to ride 508 miles with 35,000' elevation gain in the SoCal desert. Follow his progress at http://www.the508.com

9/30  - SoCal Cross #1, Costa Mesa - Brent Prenzlow 2nd (Elite Men); Jeff Sanford 1st, Geoff Albert 21st (Masters 45+ A); Phillip Gray 11th (Men 35+ A); Mark Campaigne 10th, Miguel Sutter 11th, Jesus Ortega 22nd, Kermit McGovern 25th, Matt McDonald 38th (Men 35+ B); David Lawson 15th, David Williams 25th (Men 45+ B); David Van Waldick 14th (Men 55+); Dinorah Lawson 7th, Pam Gray 8th (Women 35+); David Van Waldick 49th (Men C); Thad Sparrow 7th (Singlespeed A); Mark Campaigne 6th, Miguel Sutter 7th, Phillip Gray 11th, David Lawson 14th (Singlespeed B); Liam Gray 5th, Sofia Lawson 8th, Olivia Lawson 10th, (Youth 6-9).

9/16  - Autumn Classic XC, Running Springs - Kermit McGovern 2nd (Cat 2 35-39). Full results here.

9/9  - Fiesta Island Time Trial, San Diego - Brody McDonald 1st (10-12, 12:35), Annette Padilla 6th (W40+, 36:41). Full results here.

9/2  - SoCal Cup Crit Series #9, Dominguez Hills - Kermit McGovern 18th (Cat 3). Full results here.

8/19  - Rim Nordic XC #3, Running Springs - Kermit McGovern 5th (Cat 2 35-39). Full results here.

8/18  - Club Meeting was held after the group ride on Aug 18th at the Grand Deli. Lunch provided.

8/12  - Ladera Ranch Grand Prix Criterium - Chan Huynh 22nd, Ben Littler 26th (Cat 3), Juan Alvergue 3rd (30+ 4/5). Full results here.

7/29  - San Marcos Criterium - Ben Littler 22nd, Chan Huynh 46th (Cat 3), Juan Alvergue 2nd (Cat 5A/5B), Brody McDonald 2nd (Jr 10-12). Full results here.

7/21  - Rim Nordic XC #2, Running Springs - Kermit McGovern 5th, Jesus Ortega 8th (Cat 2 35-39), David Lawson 10th, Ben Littler 11th (Cat 2 40-44), David Williams 2nd (Cat 2 50-54), Geoff Albert 3rd (Cat 2 SS). Full results here.

7/7  - Fire Road 60/100K, Cedar City, UT - Brent Prenzlow, 4th overall/1st (40-49 100K), David Lawson, 12th (40-49 100K), Scott Reeves 14th (40-49 100K on a CX bike!), Carolyn Reeves 2nd (40-49 60K), Jeff Goble 5th (40-49 60K). Full 100K results, 60K results. FB Photo set. A. Swan Photo set.

6/23  - Julian mtn bike Marathon - Scott Reeves 4th (Open 40-49), Carolyn Reeves 1st (Open Women). Full results here.

6/16-24  - US Police & Fire Championships - Damian Jackson 1st in Omnium (Master A). Results here: Criterium, Hill Climb, TT, Road Race.

6/17  - CA State MTB Championships, Big Bear Lake - Jeff Sanford 6th (Cat 1 45-49), Mike Coday 3rd (Cat 3 40-44), Leeann Storino 3rd (Cat 1 40-49). Full results here.

6/10  - SoCal Cup Crit Series #6, Dominguez Hills - Jacob Tung 60th (Masters 30+ 4-5). Full results here.

6/2  - SCNCA District Road Race Championships - Chan Huynh (45+ 3-5). Full results here.

5/28  - SoCal Cup Crit Series #5, Dominguez Hills - Kermit McGovern 40th (cat 3), Jacob Tung 53rd (Masters 30+ 4-5). Full results here.

5/27  - Barry Wolfe GP, Thousand Oaks - Jacob Tung 39th (Cat 4-5). Full results here.

5/22  - New Rider Profile pages are posted!

5/20  - Sagebrush Safari Mtb XC, Campo - David Williams 7th (Cat 2 50-54), Jesus Ortega 12th (Cat 2 35-39). Full results here.

5/17  - Celo Pacific Strava page is here.

5/12  - SCNCA District TT Championships, Lancaster - Thomas Ryan 9th (40-44 in 55:09). Full results here.

5/6  - Dana Point Grand Prix - Thomas Ryan 48th & Ben Littler 52nd (cat 3),  Steve Cahill 10th (Masters 55+), Juan Araya 19th & Jesus Ortega 52nd (Masters 30+ 4-5), Chan Huyhn 57th & Kermit McGovern 76th (Masters 35+ 3-4). Full results here. Also: Chan Huynh racing photo by Chuy & Kermit McGovern photo by Chuy

5/5  - Barrio Logan Criterium, San Diego - Juan Alvergue, 9th (cat 5). Full results here.

4/29  - US Cup West Mtb XC #5, Santa Ynez Valley Classic, Santa Ynez - Jesus Ortega 11th (Cat 2, 35-39).

4/22  - Sea Otter Classic, Monterey - Jesus Ortega 6th (Cat 3 35-39). Full results here.

4/18  - Roberto & Didier Jourdain are getting ready for their 3rd cyclo-tour and will be raising funds and awareness for the Epilepsy Foundation, please visit http://www.thenorthernroad.com for details.

4/17  - SLR Photos by Ben Zintak

4/16  - SLR Race Results are posted - Thank you racers for supporting our event!

4/14  -  San Luis Rey - A big thank you to all of the volunteers who helped make the San Luis Rey Road Race a big success. Over 50 volunteers braved rain, hail, and wind on Friday and Saturday!!! We couldn't have done it without you.
And a BIG thanks to our Race Director Dave Lawson. He worked tirelessly over the past several months to make the race a success. Get some rest Dave and then get back on the bike!

4/8  -  Easter Sunday GP, Ontario - Jacob Tung 32nd (30+ 4/5). Full resulte here.

4/1  - US Cup West Mtb XC #4, Sycamore Cyn Park, Riverside - Jeff Sanford 5th (Cat 1, 45-49), David Williams 8th (cat 2, 50-54), Jesus Ortega 5th (Cat 3 35-39). Full results here.

4/1  - Spring Classic Criterium, San Diego - Steve Cahill 9th (55+), Thomas Ryan 19th, Ben Littler 32nd, & Chan Huynh 34th (Cat 3), Juan Alvergue 6th (Cat 5A) & 23rd (Cat 5B). Full results here.

3/25  -  Redlands Criterium - Steve Cahill 6th (55+), Ben Littler 28th (Cat 3). Full results here.

3/24  -  Rosena Ranch Circuit Race - Chan Huynh 23rd & Ben Littler 32nd (Cat 3), Jacob Tung 53rd & Patrick Marelly 58th (Cat 4) . Full results here.

3/12  - Club Meeting on March 24th after the northbound coastal route ride at the Grand Deli over lunch.

3/11  - US Cup West Mtb XC #2, Bonelli Park - Jesus Ortega 5th (cat 3 35-39), Jeff Sanford 11th (cat 1 45-49).

3/9-11  - Tour de Murrieta road omnium - Steve Cahill 7th GC (55+). Full results here.

3/4  - US Cup West Mtb XC #1, Vail Lake - Alex Ter-vrugt 5th (Cat 1 40-44), David Williams 13th (Cat 2 50-59), Jesus Ortega 5th (cat 3 35-39). Full results here.

2/26  - Dare to Race GP 2, Ontario - Steve Cahill 11th (55+), Ben Littler 42nd (30+ 1-4), Ben Littler 52nd & Kermit McGovern 56th (Cat 3), Patrick Marelly 82nd (50+). Full results here.

2/25  -  Racers & Chasers Winter Series XC Mtb #4 (Finals), Black Mtn -  Brent Prenzlow 3rd (Pro) & Series Overall Winner, Alex Ter-vrugt 2nd (Expert 40-49), Jesus Ortega 7th (Beginner 30-39), Dave Williams 13th (Sport 50-59). Full results here.

2/19  -  SoCal Cup Crit Series 2 - Ben Littler 31st & Kermit McGovern 45th (Cat 3). Full results here.

2/12  -  Roger Millikan Memorial Crit, Brea - Steve Cahill 10th (55+), Ben Littler 25th (Cat 3) & 33rd (35+). Full results here.

2/5  -  Red Trolley Criterium, San Diego - Steve Cahill 12th (55+) & 25th (45+), Ben Littler 22nd (35+). Full results here.

2/4  -  Boulevard Road Race - Steve Cahill 11th (55+), David Bruemmer 16th (35+) Full results here.

1/29  -  Mothballs Criterium, Santa Barbara - Steve Cahill 3rd (55+) & 25th (45+), Ben Littler 24th (35+ 3/4). Full results here.

1/28  -  Poor College Kids Road Race, Los Olivos - Steve Cahill 6th (55+), Ben Littler 20th (Cat 3). Full results here.

1/28  -  Racers & Chasers Winter Series #3, Sycamore Cyn -  Jesus Ortega 3rd (Beginner 30-39), Dave Williams 5th (Sport 50-59)  Full results here.

1/23  -  SoCal CX Prestige Series - Overall Podium winners: Celo Pacific 2nd (Team), Brent Prenzlow 1st (Elite Men A) & 5th (Master 35+ A), Jeff Sanford 5th (Master 45+ A), Mark Campaigne 4th (SS A), David Lawson 5th (SS B), Madeline Campaigne 5th (Girls 15-18), Clarissa Ortega 5th (Girls 10-14), Jameson Campaigne 3rd (Youth), Scott Reeves 2nd (Master 45+ B), Carolyn Reeves 1st (Women 45+). Click here to see the Overalls (PDF).

1/22  -  NorCal vs SoCal Cyclocross Showdown, Bakersfield - Brent Prenzlow 4th (Mens A), Jacob Tung 17th (Mens C), David Lawson 19th, Jesus Ortega 25th (Masters 35+ B), Scott Reeves 1st, David Williams 12th (Masters 45+ B), Carolyn Reeves 4th (Women 45+), David Lawson 9th (Single Speed B), Clarisa Ortega 6th (Girls 10-14). Full Results here.

1/21  -  SoCal Prestige Series Finals, Hart Park, Bakersfield - Brent Prenzlow 3rd (Mens A), David Lawson 18th, Jesus Ortega 21st (Masters 35+ B), Scott Reeves 3rd, David Williams 14th (Masters 45+ B), Carolyn Reeves 2nd (Women 45+), David Lawson 4th, Jeff Goble 5th (Single Speed B), Clarisa Ortega 6th (Girls 10-14). Full Results here.

1/15  -  High Desert Cross, Palmdale - Brent Prenzlow 2nd (Mens A), David Lawson 14th, Jesus Ortega 17th (Masters 35+ B), David Williams 11th (Masters 45+ B), Jacob Tung 9th (Mens C), David Lawson 4th (Single Speed B), Drew Campaigne 4th (Boys 10-14), Clarisa Ortega 4th (Girls 10-14). Full results here.

1/14  -  Racers & Chasers Winter Series #2, Balboa Park -  Brent Prenzlow 1st (Pro), Jesus Ortega 1st, Joel Iolano 10th (Beginner 30-39), Drew Campaigne 1st (Beginner U15). Full results here. Photos by Jesus here.

1/7  -  Spyclo-cross, CSUSM (San Marcos) - Alex Ter-Vrugt 8th (Masters 35+ A), David Lawson 10th, Kermit McGovern 11th, Jesus Ortega 16th (Masters 35+ B), Scott Reeves 3rd, Richard Murphy 12th (Masters 45+ B), Jack Guenther 6th, Don Elling 10th (Masters 55+), Scott Reeves 4th (Single Speed A), David Lawson 2nd (Single Speed B), Drew Campaigne 3rd (Boys 10-14), Madeline Campaigne 2nd (Girls 15-18), Clarisa Ortega 7th (Girls 10-14), Olivia Lawson 4th (Youth). Full results here.

1/2 - Please renew your membership, New fillable PDF membership app is now available that you can type your answers, print, and mail.

1/1/2012 - Happy New Year!

2011 News Archives 2010 News Archives 2009 News Archives 2008 News Archives 2007 News Archives 2006 News Archives 2005 News Archives 2004 News Archives 2003 News Archives 2002 News Archives