Cyclocross National Championships,
Boulder, CO
Leeann Storino 2nd - Silver Medalist


(Click to enlarge)

Upcoming Events
Jan 25 Group Ride - Leave 8:30 from Grand Deli - route: Inland Circle R route
Feb 1 Group Ride - Leave 8:30 from Grand Deli - route: Northbound Coastal route
Feb 8 Group Ride - Leave 8:30 from Grand Deli - route: Inland Elfin Forest route
Feb 15 Group Ride - Leave 8:30 from Grand Deli - route: Northbound Coastal route
   

2013 News & Results
updated: 01/21/2014

12/29 - SCNCA District CX Championships, Irvine Lake - Brody McDonald 1st (Boys 10-12), Leeann Storino 1st, Susan Thompson 2nd (W Masters 50+), Oliva Lawson 2nd (Girls 10-12), Kylyn McDonald 2nd (Girls 13-14),Matt McDonald 7th (Masters 40-44), Scott Reeves 9th, David Lawson 13th (Masters 45-49), Richard Mainville 5th (Masters 50-54), Richard Mainville 7th (Single speed), Mark Campaigne 2nd (Non-championship 1-5). Full results here.

12/28 - SoCal Cross Fever #1, Irvine Lake - Brody McDonald 3rd (Boys 10-14), Kylyn McDonald 2nd (Girls 10-14), David Van Waldick 9th (Men 55+), Leeann Storino 4th (Women A/B), Scott Reeves 6th (Masters 45+), Miguel Sutter 2nd, Matt McDonald 6th (Masters 35+), Mark Campaigne 4th (Single Speed), Brent Prenzlow 4th (Men A).

12/17  - Club Meeting on Dec 21st after the northbound coastal route. Lunch will be provided; please initial roster at counter. Club will be donating toys to the Toys-for-Tots program, and we encourage all members to participate by bringing an unwrapped toy to the meeting. On-Line registration for 2014 membership is now open.

12/15 - SoCal CX #18, Santa 'cross (day 2) & SCPS Finals - Phillip Gray 1st, Miguel Sutter 4th (Men 35+ B); Leeann Storino 1st, Sue Thompson 3rd, Carolyn Reeves 5th, Pam Gray 9th, Dinorah Lawson 10th (Women 35+); Kylyn McDonald 2nd, Ava Gray 5th (Junior Women 10-14); Brody McDonald 2nd, Jameson Campaigne 9th (Junior Men 10-14); Liam Gray 2nd (Youth Boys); Brent Prenzlow 5th (Elite Men); Drew Campaigne 5th (Junior Men 15-18); Miguel Sutter 5th, Mark Campaigne 8th (Single Speed B); Richard Mainville 7th, Scott Reeves 10th, David Lawson 13th, Mark Campaigne 21st (Men 45+ B)

Overall Series Honors - Leeann Storino 1st, Carolyn Reeves 3rd, Sue Thompson 4th (Women 35+), Celo Pacific 2nd (Team), Liam Gray 2nd (Youth), Brody McDonald 2nd (10-14), Drew Campagine 4th (15-18), Kylyn McDonald 2nd (Girls 10-14), Brent Prenzlow 4th (Elite Mens A), Phillip Gray 2nd, Miguel Sutter 4th (Masters 35+ B), Richard Mainville 4th (Masters 45+ B), Miguel Sutter 3rd, Mark Campaigne 5th (SS Men B).

12/14 - SoCal CX #17, Santa 'cross (day 1) - Leeann Storino 1st, Sue Thompson 3rd (Women 35+); Phillip Gray 2nd, Miguel Sutter 3rd (Men 35+ B); Kylyn McDonald 2nd (Junior Women 10-14); Brody McDonald 2nd, Jameson Campaigne 7th (Junior Men 10-14); Liam Gray 2nd (Youth Boys); Brent Prenzlow 2nd (Elite Men); Drew Campaigne 3rd (Junior Men 15-18); Miguel Sutter 3rd, Mark Campaigne 14th (Single Speed B); Richard Mainville 3rd, Mark Campaigne 10th (Men 45+ B)

12/14  - Quick ní Dirty 30 - Sycamore Canyon - Annette Padilla, 6th (Sport Women). Full results here.

12/8  - Brody McDonald raced cross in Colorado this weekend in freezing weather and snow. He won his category on Sun and was 8th Sat. Congrats!

12/8  - SoCal CX #16, Bakersfield 'cross (day 2) - Liam Gray 1st (Youth Boys); Phillip Gray 1st (Men 35+ B); Brent Prenzlow 2nd (Elite Men); Mark Campaigne 3rd (Single Speed B); Drew Campaigne 3rd (Junior Men 15-18); Richard Mainville 3rd, David Lawson 5th, Mark Campaigne 8th (Men 45+ B); Jameson Campaigne 7th (Junior Men 10-14)

12/7  - SoCal CX #15, Bakersfield 'cross (day 1) - Liam Gray 1st (Youth Boys); Phillip Gray 1st (Men 35+ B); Phillip Gray 1st, Mark Campaigne 2nd (Single Speed B); Brent Prenzlow 3rd (Elite Men); Richard Mainville 3rd, David Lawson 7th, Mark Campaigne 8th (Men 45+ B); Drew Campaigne 4th (Junior Men 15-18); Jameson Campaigne 5th (Junior Men 10-14)

12/7  - Racers & Chasers Mtb XC, Balboa Park - Annette Padilla, 2nd (Sport Women). Dave Callender 2nd (Beginner Men 50+). Full results here.

12/1  - SoCal CX #14, DTLA 'cross (day 2) - Kylyn McDonald 1st (Junior Women 10-14); Brody McDonald 1st, Jameson Campaigne 8th (Junior Men 10-14); Leeann Storino 1st, Sue Thompson 4th, Carolyn Reeves 5th (Women 35+); Miguel Sutter 3rd (Men 35+ B); Richard Mainville 3rd, Mark Campaigne 16th (Men 45+ B); Miguel Sutter 5th, Mark Campaigne 8th (Single Speed B); Drew Campaigne 7th (Junior Men 15-18); Juan Alvergue 9th (Men B).

11/30  - SoCal CX #13, DTLA 'cross (day 1) - Leeann Storino 1st, Sue Thompson 5th (Women 35+); Kylyn McDonald 1st (Junior Women 10-14); Brody McDonald 2nd, Jameson Campaigne 9th (Junior Men 10-14); Miguel Sutter 3rd, Mark Campaigne 6th, Brody McDonald 9th, Drew Campaigne 16th (Single Speed B); Miguel Sutter 4th, Matt McDonald 12th (Men 35+ B); Richard Mainville 4th, Mark Campaigne 8th (Men 45+ B); Drew Campaigne 5th (Junior Men 15-18).

11/24  - SoCal CX #12, Turkey Trot 'cross, Glendale - Leeann Storino 1st, Sue Thompson 5th, Carolyn Reeves 8th, Pam Gray 13th (Women 35+); Brent Prenzlow 1st (Men 45+ A); Phillip Gray 2nd, Miguel Sutter 3rd, Matt McDonald 18th (Men 35+ B); Kylyn McDonald 2nd, Ava Gray 6th (Junior Women 10-14); Liam Gray 2nd (Youth Boys); Jack Guenther 3rd (Men 65+); Brody McDonald 3rd, Jameson Campaigne 18th (Junior Men 10-14); Miguel Sutter 4th, Mark Campaigne 9th, Matt McDonald 17th, Scott Reeves 19th, David Lawson 20th, Brody McDonald 24th (Single Speed B); Scott Reeves 4th, Richard Mainville 11th, David Lawson 17th, Mark Campaigne 40th (Men 45+ B); Brent Prenzlow 6th (Elite Men).

11/17  - Fiesta Island Time Trial, 20k - Annette Padilla 2nd W40+ (34:49).

11/17  - SoCal CX #11, Long Beach 'cross (day 2) - Leeann Storino 1st, Sue Thompson 4th, Pam Gray 6th, Dinorah Lawson 7th (Women 35+); Phillip Gray 2nd, Miguel Sutter 4th, Matt McDonald 11th (Men 35+ B); Kylyn McDonald 2nd, Ava Gray 5th, Olivia Lawson 7th (Junior Women 10-14); Liam Gray 2nd (Youth Boys); Brody McDonald 4th, Jameson Campaigne 14th (Junior Men 10-14); Brent Prenzlow 4th (Elite Men); Miguel Sutter 4th, Mark Campaigne 7th (Single Speed B); Drew Campaigne 5th (Junior Men 15-18); Richard Mainville 6th, Scott Reeves 11th, Mark Campaigne 15th, David Lawson 17th (Men 45+ B).

11/16  - SoCal CX #10, Long Beach 'cross (day 1) - Liam Gray 1st (Youth Boys); Carolyn Reeves 2nd, Pam Gray 3rd (Women 35+); Phillip Gray 2nd, Miguel Sutter 4th (Men 35+ B); Drew Campaigne 2nd (Junior Men 15-18); Brent Prenzlow 3rd (Elite Men); Miguel Sutter 6th, Mark Campaigne 7th, Phillip Gray 9th (Single Speed B); Scott Reeves 7th, Mark Campaigne 10th, David Lawson 11th, Richard Mainville 12th, Dave Williams 21st (Men 45+ B); Jameson Campaigne 9th (Junior Men 10-14).

11/10  - SoCal CX #9, Udo Cross, Lake Hodges/Escondido - Brent Prenzlow 4th (Elite Men); Leeann Storino 1st, Carolyn Reeves 5th, Annette Padilla 14th (Women 35+); Kylyn McDonald 2nd, Meghan Gregory 4th, Olivia Lawson 5th (Junior Women 10-14); Brody McDonald 3rd, Jameson Campaigne 14th (Junior Men 10-14); Sofia Lawson 3rd (Youth Girls); Annette Padilla 4th (Single Speed Women); Richard Mainville 5th, Scott Reeves 7th, Mark Campaigne 8th (Men 45+ B); Miguel Sutter 6th, Matt McDonald 10th, Erik Aldrich 13th (Men 35+ B); Mark Campaigne 6th, Miguel Sutter 8th, Erick Aldrich 10th (Single Speed B); Drew Campaigne 7th (Junior Men 15-18); David VanWaldick 8th, Lee McEachern 9th (Men 55+). Race Video -> http://vimeo.com/79623486

11/9  - Quick N Dirty 30 (Mtb) #2, Black Mtn - Annette Padilla 1st (Beginner 14+ Women).

11/3  - SoCal CX #8, SLO 'cross, San Luis Obispo - Leeann Storino 1st, Carolyn Reeves 6th (Women 35+); Kylyn McDonald 2nd (Junior Women 10-14); Brody McDonald 2nd (Junior Men 10-14); Richard Mainville 3rd, Scott Reeves 5th, David Lawson 8th (Men 45+ B); Matt McDonald 4th (Men 35+ B); Brody McDonald 14th (Men C). Full results here.

11/2  - SoCal CX #7, SLO 'cross, San Luis Obispo - Leeann Storino 2nd, Carolyn Reeves 5th (Women 35+); Kylyn McDonald 2nd, Olivia Lawson 4th (Junior Women 10-14); Brody McDonald 2nd (Junior Men 10-14); Matt McDonald 3rd, Brody McDonald 10th (Single Speed B); Matt McDonald 5th (Men 35+ B); Richard Mainville 7th, Scott Reeves 9th, David Lawson 14th (Men 45+ B). Full results here.

10/27  - Fiesta Island Time Trial, 20k - Juan Araya 2nd Men 19+ (28:12), Thomas Ryan 3rd Masters 35+ (28:24).

10/27  - SoCal CX #6, Krosstoberfest, Pomona - Liam Gray 2nd (Youth Boys); Phillip Gray 2nd, Miguel Sutter 6th, Matthew McDonald 12th, Erick Aldrich 16th, Jesus Ortega 22nd (Men 35+ B); Brody McDonald 3rd (Junior Men 15-18); Carolyn Reeves 5th, Pam Gray 6th, Annette Padilla 7th (Women 35+); Miguel Sutter 5th (Single Speed B); Scott Reeves 8th, Richard Mainville 11th (Men 45+ B).

10/26  - SoCal CX #5, Spooky Cross, Pomona - Phillip Gray 1st, Miguel Sutter 6th, Matt McDonald 22nd (Men 35+ B); Leeann Storino 1st, Sue Thompson 6th, Carolyn Reeves 10th, Pam Gray 12th, Wendy Toohey 15th (Women 35+); Phillip Gray 1st, Miguel Sutter 4th, Mark Campaigne 6th, Erick Aldrich 7th, Richard Mainville 11th, Matt McDonald 14th, Brody McDonald 26th (Single Speed B); Kylyn McDonald 2nd, Olivia Lawson 4th (Junior Women 10-14); Liam Gray 2nd (Youth Boys); Brody McDonald 3rd (Junior Men 10-14); Drew Campaigne 7th (Junior Men 15-18); Scott Reeves 9th, David Lawson 10th, Richard Mainville 11th, Mark Campaigne 12th (Men 45+ B).

10/24  - Ninja Night Race, Mtb, Lake Hodges - Brent Prenzlow 1st (Pro), Annette Padilla 1st (cat 2 45-49).

10/19  - SoCal CX #4, Pacifica 'cross, Camarillo - Brody McDonald 2nd, Jameson Campaigne 9th (Junior Men 10-14); Brent Prenzlow 3rd (Elite Men); Miguel Sutter 3rd (Men 35+ B); Miguel Sutter 3rd, Mark Campaigne 6th (Single Speed B); Kylyn McDonald 3rd (Junior Women 10-14); Wendy Toohey 6th (Women 35+); Drew Campaigne 7th (Junior Men 15-18); Mark Campaigne 11th (Men 45+ B);

10/13  - SoCal CX #3, Vail Lake - Leeann Storino 1st, Carolyn Reeves 5th, Dinorah Lawson 7th, Pam Gray 8th, Annette Padilla 11th (Women 35+); Phillip Gray 1st, Miguel Sutter 6th, Matt McDonald 10th, Erick Aldrich 12th, Kermit McGovern 14th (Men 35+ B); Liam Gray 1st (Youth Boys); Kylyn McDonald 2nd, Ava Gray 4th (Junior Women 10-14); Brody McDonald 3rd, Jamison Campaigne 12th (Junior Men 10-14); Phillip Gray 3rd, Miguel Sutter 5th, Erick Aldrich 6th, Richard Mainville 7th, Mark Campaigne 8th, Matthew McDonald 10th, Brody McDonald 19th (Single Speed B); Annette Padilla 4th (Single Speed Women); Brent Prenzlow 5th (Elite Men); Scott Reeves 6th, David Lawson 7th, Richard Mainville 8th, Mark Campaigne 9th (Men 45+ B); Drew Campaigne 7th (Junior Men 15-18); Alex Ter-Vrugt 8th (Single Speed A); Wendy Toohey 8th (Women B); David VanWaldick 16th (Men 55+);

10/12  - Julian Death March mtb race - Brent Prenzlow 1st overall (50 mile).

10/12  - Quick N Dirty 30 (Mtb) #1, Escondido - Annette Padilla 3rd (Women Fast), Alex Ter-vrugt 6th (Male Fastest 45&under).

10/6  - SoCal CX #2, Velocity Cross, Chino - Liam Gray 1st (Youth Boys); Leeann Storino 1st, Sue Thompson 6th, Carolyn Reeves 7th, Annette Padilla 12th, Pam Gray 13th (Women 35+); Kylyn McDonald 2nd, Ava Gray 5th (Junior Women 10-14); Brody McDonald 2nd, Jameson Campaigne 14th (Junior Men 10-14); Phillip Gray 5th, Miguel Sutter 8th, Erick Aldrich 13th, Matt McDonald 18th (Men 35+ B); Phillip Gray 5th, Erick Aldrich 6th, Mark Campaigne 8th, David Lawson 11th (Single Speed B); Annette Padilla 6th (Single Speed Women); Drew Campaigne 7th (Junior Men 15-18); Scott Reeves 7th, Mark Campaigne 11th, David Lawson 13th, Richard Mainville 17th (Men 45+ B)

9/29  - SoCal CX#1, Downtown Los Angeles - Kylyn McDonald 2nd, Olivia Lawson 4th (Junior Women 10-14); Brody McDonald 2nd (Junior Men 10-14); Miguel Sutter 2nd, Erick Aldrich 6th (Single Speed B); Phillip Gray 3rd, Kermit McGovern 10th, Erick Aldrich 11th, Jesus Ortega 25th (Men 35+ B); Liam Gray 3rd (Youth Boys); Juan Alvergue 3rd (Men C); David Lawson 5th, Scott Reeves 8th, Richard Mainville 17th (Men 45+ B); Sue Thompson 6th, Leeann Storino 7th, Carolyn Reeves 9th, Wendy Toohey 13th, Dinorah Lawson 17th (Women 35+); Annette Padilla 8th (Elite Women); Brent Prenzlow 10th (Elite Men); Annette Padilla 10th (Single Speed Women); Geoff Albert 18th (Men 45+ A).

9/28  - Rosarito - Ensenada - Thomas Ryan 4th overall (2:15:41). Full results here.

9/27  - Club Meeting on Oct 5th after the northbound coastal route. Lunch will be provided and new clothing handed out!

9/22  - Rim Nordic Autumn Cup, Running Springs - Kermit McGovern 2nd (Cat 2 35-39).

9/18  - Cross Vegas, Las Vegas - Annette Padilla 15th (USAC Women 1-4).

9/8  - Carlsbad Criterium - Juan Alvergue 7th & Kermit McGovern 19th (Cat 3), Annette Padilla 14th (Women 1-3), Brody McDonald 2nd (Jr men 10-12) & 9th (Jr Men 13-14). Full results here.

9/7  - Fiesta Island Time Trial - Annette Padilla, 3rd (W40k, 1:14:28), Brody McDonald 4th (Jr Men 14&U, 24:15). Full results here.

9/2  -Labor Day Criterium, Carson - Kermit McGovern 15th (Cat 3).

8/18  - Ontario Criterium #6 - Kermit McGovern 19th (Cat 3).

8/14  - Clothing Order has been submitted to Voler and is being made.

8/11  - Torrence Criterium  - Brody McDonald 6th (Jr Men 10-12) & 9th (Jr Men 13-14), Matt McDonald 18th (Cat 5b), Kermit McGovern 12th (35+ 3/4). Full results here.

7/28  - San Marco Criterium  - Juan Alvergue 9th (Cat 3), Brody McDonald 3rd (Jr Men 10-12) Matt McDonald 37th (Cat 5b). Full results.

7/21  - Ontario Criterium #5 - Brody McDonald 6th (Jr Men 10-12) & 10th (Jr Men 13-14), Matt McDonald 16th (Masters 30+ 4/5), Kermit McGovern 28th (Cat 3). Full results here.

6/29  - Climb to Kaiser, 155 miles - Fresno - Dave Lawson 22nd overall. Full results here. Fresno Bee article.

6/26  - Quick 'n Dirty Mtb Series #5 (Finals), Lake Hodges - Brent Prenzlow 4th (Fastest 26-45), Kermit McGovern 6th & David Lawson 9th (Faster 26-45), Dave Van Waldick 9th (Fast Male 46+), Wendy Toohey 2nd & Annette Padilla, 4th (Fast Women). Full results here.

6/23  - Ontario Criterium - Kermit McGovern 20th (Cat 3).

6/16  - Ladera Ranch Grand Prix - Juan Alvergue 4th (Cat 4) & earns his Cat 3 upgrade!  Nice work Juan! Chris Kutzmarski 28th (Cat 5), Kermit McGovern 18th (35+ 3/4). Full results here.

6/16  - CA State Mtb XC Champs, Big Bear Lake - Brody McDonald 1st (Jr Boy 11-12).

6/12  - Quick 'n Dirty Mtb Series #4, Lake Hodges - Kermit McGovern 8th & David Lawson 10th (Faster 26-45), Juan Araya 4th (Fast 26-45), Dave Van Waldick 8th (Fast Male 46+), Annette Padilla, 7th (Fast Women). Full results here.

6/9  - CBR Crit #6 - Juan Alvergue 4th (Cat 4), Chris Kutzmarski 5th (Cat 5). Full results here.

5/29  - Quick 'n Dirty Mtb Series #3, Lake Hodges - Brent Prenzlow 2nd (Fastest 26-45), Dave Van Waldick 8th (Fast Male 46+), Wendy Toohey 1st (Fast Women). Full results here.

5/25-27  - Colorado Mini-Classic (junior stage race), Silt, CO - Brody McDonald 2nd overall (6th TT, 2nd RR, 3rd Crit).

5/27  - CBR Crit #5 - Kermit McGovern 16th (Cat 3).

5/19  - Ontario Crit #4 - Brody McDonald, 4th (Jr Men 10-12) & 13th (Jr Men 13-14).

5/18  - SCNCA State Time Trial Championships, Lake Los Angeles - Brody McDonald, 1st (Jr Men 10-12), Annette Padilla, 5th (Women 45-49). Article & results here.

5/15  - Quick 'n Dirty Mtb Series #2, Lake Hodges - Brent Prenzlow 2nd (Fastest 26-45), David Lawson 16th (Faster 26-45), Dave Van Waldick 7th (Fast Male 46+). Full results here.

5/12  - Fiesta Island Time Trial - Annette Padilla, 2nd (W40k, 1:15:29). Full results here.

5/11  - L'Etape du California, Escondido - Brent Prenzlow, KOM winner (East Grade Palomar), Dave Lawson & Dave Van Waldick also finished the 104 mile route of Stage 1 of the ATOC route.

5/8  - Quick 'n Dirty Mtb Series #1, Lake Hodges - Brent Prenzlow 2nd (Fastest 26-45), David Lawson 23rd, Buzz Reed 24th (Faster 26-45). Full results here.

5/5  - Dana Point GP - Juan Alvergue 8th (Cat 4-5) & 11th with Ben Littler 36th & Kermit McGovern 42nd (35+ 3/4),

5/4  - Barrio Logan GP, San Diego - Juan Alvergue 1st (Cat 4), Brody McDonald 3rd (Jr Men 10-12 State Crit Championship), Ben Littler 14th (Cat 3),

4/29  - SLR Results are now available here. Race Photos here:

4/28  - San Luis Rey Road Race went off successfully with 582 racers taking the line. Thanks to Race Director Dave Lawson and all the volunteers who made this possible. Thanks everyone who raced and supported our event!

4/28  - CBR Crit #4 - Kermit McGovern 25th (Cat 3).

4/21  - LA Circuit Race - Ben Littler 44th (Cat 3), Brody McDonald 4th (Jr Men 10-12). Full results here.

4/14  - Cyclo-Vets Spring Classic Crit, San Diego - Juan Alvergue 6th (Cat 4), Kermit McGovern 12th (Cat 3).

4/14  - Fiesta Island Time Trial - Annette Padilla, 3rd (W40k, 1:11:17), Ben Littler 3rd (Merckx, 30:49). Full results here.

4/13  - Julian Death March mtb race - Brent Prenzlow 1st overall (86 mile), Jeff Sigua 3rd (Single speed, 64 mile), Dave Callender 5th (50+, 50 mile), David Van Waldick 8th (50+, 50 mile). Full results here.

4/7  - Belgian Waffle Ride, Carlsbad - 130 miles - Brent Prenzlow, King of the Dirt jersey & 18th overall, Dave Lawson 100th, Kevin Lentz 105th, Dave Van Waldick 168th, Tony Kowal 178th, Juan Araya ?. Road Bike Action Report & Photos.Road Bike Action Report & Photos.

4/2  - Club Meeting (11:15) after an 8:30 Group Ride SUNDAY Apr 14th. Northbound Coastal route with lunch/meeting afterwards at the Grand Deli. We will be discussing the road race over lunch.

3/31  - Ontario Crit #3 - Brody McDonald 4th (Jr Men 10-12) & 13th (Jr Men 13-14), Kylyn McDonald 6th (Jr Girls 10-14), Ben Littler 9th (Masters 40+) & 22nd (Masters 35+), Matt McDonald 40th (30+ 4/5). Full results here.

3/31  - Fiesta Island Time Trial - Annette Padilla, 3rd (W40k, 1:13:16). Full results here.

3/26  - Group Ride schedule change: Due to Ironman race, we will change to club ride route this weekend. Instead of Northbound Coastal, we will bump the schedule up and do Inland Circle-R route (then back to Northbound the following week, then Eflin, etc).

3/22  - San Luis Rey Road Race Flyer is now live!

3/17  - US Cup West Mtb XC #2, Bonelli - Miguel Sutter 13th, Jesus Ortega 28th (cat 2 40-44), David Williams 10th (Cat 2 50-59)

3/17  - Fiesta Island Time Trial - Annette Padilla, 3rd (W40k, 1:11:39), Ben Littler, 1st (Merckx, 29:45). Full results here.

3/15-17  - Tucson Bicycle Classic stage race (TT, RR, Circuit) - Brody McDonald 1st g.c. (Jr Men 10-12), Kylyn McDonald 4th g.c. (Jr Girls 13-14).

3/3  - CBR Crit #2 - Kermit McGovern 32nd (Cat 3), Juan Alvergue 14th (Cat 4).

3/3  - US Cup West Mtb XC #1, Vail Lake - Miguel Sutter 11th, Jesus Ortega 20th (cat 2 40-44), David Williams 11th (Cat 2 50-59), Mike Coday 13th (Cat 3 40-44). Full results here.

3/3  - Fiesta Island Time Trial - Annette Padilla, 2nd (W40k, 1:10:47), Thomas Ryan 4th (40k Men, 59:21), Kylyn McDonald 2nd (W14&u, 27:55), Brody McDonald 1st (M14&u, 24:30). Full results here.

2/24  - Ontario Crit #2 - Brody McDonald 2nd (Jr Men 10-12), Kylyn McDonald 8th (Jr Girls 10-14).

2/23  - Rosena Ranch #1, Fontana - David Van Waldick, 21st (55+).

2/23  - Quick N Dirty Mtb XC #3, Lake Hodges/San Diego - Annette Padilla, 12th (Women Expert). Full results here.

2/17  - CBR Crit #2 - Kermit McGovern 28th (Cat 3).

2/17  - Fiesta Island Time Trial - Annette Padilla, 3rd (W40+, 35:42), Ben Littler, 1st (Merckx, 29:47). Full results here.

2/10  - Roger Millikan Crit, Brea - Brody McDonald 5th (Jr Men 10-14).

2/9  - Quick N Dirty Mtb XC #1, Lake Hodges/San Diego - Annette Padilla, 2nd (Women Expert), Alex Ter-vrugt 7th (Men Expert). Full results here.

2/3  - Fiesta Island Time Trial - Brody McDonald 3rd (Jr Men 14&under, 24:45), Kylyn McDonald 1st (Jr Girls, 29:46), Matt McDonald 6th (Masters 35+, 33:23). Full results here.

2/3  - Red Trolley Criterium, San Diego - Annette Padilla, 34th (Women 1-3).

2/2  - Boulevard Road race - David Van Waldick, 17th (55+).

1/27  - Mothballs Criterium, Goleta - Brody McDonald 2nd (Jr Men 10-12), Kylyn McDonald 4th (Jr Girls).

1/27  - Fiesta Island Time Trial - Annette Padilla, 1st (W40+, 35:23), Ben Littler, 1st (Merckx, 30:50). Full results here.

1/20  - CBR Crit #1 - Kermit McGovern 20th (Cat 3).

1/13  - Ontario Crit #1 - Brody McDonald 1st (Jr Men 10-12), Kermit McGovern 29th (Cat 3).

1/7  - SoCal Prestige Series OVERALL Podium Finishers - Congrats to everyone who contributed to a fine cyclocross season! http://socalcross.org/leaderboard
TEAMS: Celo Pacific 2nd
Men A: Brent Prenzlow, 2nd
Men 45+ A: Jeff Sanford, 1st
Men 35+ B: Mark Campaigne, 3rd, Phillip Gray 4th
Single Speed B: Mark Campaigne 3rd, Phillip Gray 4th
Junior Men 10-14: Drew Campaigne 2nd, Brody McDonald 4th
Junior Girls 10-14: Kylyn McDonald, 3rd
Youth 6-9: Liam Gray 4th
Youth Girls 6-9: Olivia Lawson 2nd; Sofia Lawson 3rd

1/6  - SoCal Cross #18, Prestige Series Finals, Pierce College, Woodland Hills - Brent Prenzlow 5th (Men A), Jeff Sanford 4th (Men 45+ A), Phillip Gray 3rd, Mark Campaigne 4th, Miguel Sutter 7th, Matt McDonald 8th (Men 35+ B), Miguel Sutter 3rd, Phillip Gray 5th, Mark Campaigne 6th (Single Speed B), Drew Campaigne 2nd, Brody McDonald 5th (Junior 10-14), Kylyn McDonald 3rd (Junior Girls 10-14). Full results here.

2012 News Archives 2011 News Archives 2010 News Archives2009 News Archives2008 News Archives2007 News Archives2006 News Archives2005 News Archives2004 News Archives 2003 News Archives 2002 News Archives